piątek, 27 marca 2020

27.03 Vincent van Gogh.



Vincent van Gogh [ winsent wan gog] (1853 1890) sprzedał za życia jeden obraz, malarstwo zrodził w cierpieniu i samotności. Van Gogh zaczął malować na kilka lat przed ukończeniem 30 roku życia, a swe najbardziej znane dzieła stworzył w ciągu 2 ostatnich lat życia.

Po śmierci jego dzieła osiągały rekordowe ceny, a sam twórca stał się niezwykle popularny. Powstało o nim wiele powieści i filmów. Jego biografia zalicza się do bardzo burzliwej i tragicznej. 
Van Gogha trawiła choroba, narastające szaleństwo. 1890 roku popełnił samobójstwo (prawdopodobnie).  


Początkowo Vincent jako bardzo wierząca osoba został kaznodzieją. Chciał pomagać biednym i potrzebującym. Jednakże w 1879 roku został zwolniony przez protestanckie władze za swą wybuchowość i porywczość. Załamany Vincent odszedł od kościoła. Malował przez zaledwie 10 lat swojego życia, nie ukończył żadnej artystycznej szkoły. 



Jedzący kartofle - 1885


Brat Vincenta, Theo handlarz obrazów, wspierał go finansowo, gdyż artysta żył na granicy nędzy. Umożliwił mu dwuletni pobyt w PARYŻU (1886- 1888), gdzie poznał Gauguina, Toulouse- Lautreca i Signaca. 

Pobyt zaowocował przemianą malarską Van Gogha zainspirowaną twórczością impresjonistów i neoimpresjonistów (postimpresjonistów). 


Restauracja pod Syreną w Asnieres - 1887 



Ojciec Tanguy - 1887 (Portret ojca sprzedawcy materiałów malarskich, którego sklep stał się  galerią impresjonistów).




Autoportret - 1887



Autoportret - 1887 - fragment


Van Gogh rozjaśnił wtedy swoją paletę, a gruba faktura została zastąpiona lekkimi drobnymi plamami koloru. 



Szybko jednak opuścił Paryż, wyjechał na południe Francji do Arles, gdzie znalazł własną drogę artystyczną, tworząc tym samym unikatowy styl. 



Most Langlois w Arles z piorącymi kobietami - 1888

Nie traktował koloru jako optycznego zjawiska, stanowił on jeden ze środków do wyrażania emocji – „ Za pomocą czerwieni i zieleni starałem się wyrazić straszliwe namiętności ludzkie (…) ."



Malował proste motywy z najbliższego otoczenia; krajobrazy, portrety, życie chłopskie, własny pokój, różne sprzęty, wreszcie osławione słoneczniki, czy też samego siebie.

Powrócił także do bardzo grubej, bogatej faktury, niezacierającej śladów pędzla. Powierzchnie jego obrazów zdają się falować i drgać. 

Nie wykorzystywał modelunku światłocieniowego i przejść tonalnych.
Stosował deformacje i silne kontrasty barwne.



Jednym z ulubionych modeli z okresu w Arles był listonosz Roulin.


Listonosz Roulin  - 1889




Żółty dom - 1888

W maju 1888 roku van Gogh przenosi się do domu z pracownią tzw. "Żółtego
 domu". Jego największym marzeniem było stworzenie tam wspólnie z  Paulem Gaugiunem (też postimpresjonistą) "Pracowni Południa" - wspólnoty otwartej dla wszystkich malarzy.

"Bez przerwy marzę o tym przedsięwzięciu, o stworzeniu pracowni, która miałaby dwóch mieszkańców stałych, Pana i mnie, ale jednocześnie byłaby, jak pragniemy tego obaj, schronieniem dla kolegów w ciężkich dla nich chwilach".



Pokój artysty w Arles - 1888 (van Gogh namalował 3 wersje tego obrazu)



Taras kawiarni w nocy - 1888


Gwiaździsta noc nad Rodanem - 1888

W swych listach do brata Theo  - Vincent van Gogh pisał - "Mam nadzieję, że zamieszkam  z Gauguinem w naszej pracowni. Chcę ją ozdobić. Tylko wielkie słoneczniki".

W takich okolicznościach powstało jedno z najbardziej rozpoznawalnych w dziejach dzieło - "Słoneczniki". Choć w tej serii znajdziemy też inne obrazy.





W tym czasie powstaje również obraz "Autoportret dedykowany Gauguinowi" (1888)






Po namowach Theo,  23 października Gauguin przyjechał do Arles i zamieszkał razem z Van Goghiem w „Żółtym Domu”. W listopadzie obaj wspólnie malowali.



Paul Gauguin -  Van Gogh malujący słoneczniki (1888)



W niedługim czasie ich wzajemne stosunki zaczęły się pogarszać. Van Gogh bardzo podziwiał Gauguina i desperacko pragnął, aby ten traktował go jako równego sobie. Gauguin jednak był arogancki i dominujący. 
 Obaj często gwałtownie sprzeczali się na temat sztuki.
 W pewnym momencie sytuacja, jak ją opisywał van Gogh, „zbytniego napięcia”, osiągnęła punkt krytyczny.
Po jednej z kłótni Gauguin wyjechał, Vincent w napadzie szału odciął sobie kawałek ucha. Został osadzony w szpitalu dla obłąkanych. Jego stan się pogarszał, pomiędzy coraz częstszymi atakami choroby psychicznej, pracował gorączkowo. 
W 1890 roku strzelił do siebie z rewolweru.



Autoportret z obciętym uchem - 1889. 


Podczas pobytu w zakładzie psychiatrycznym Auvers van Gogh mógł malować. Wówczas pojawiła się pasja malowania cyprysów. Ślady pędzla mają charakter spiralny, sprawiają wrażenie zawirowania, wibracji.



Pole pszenicy z cyprysami - 1889



Gwiaździsta noc - 1889



Droga z cyprysem i gwiazdą - 1890


Vincent van Gogh jest autorem ponad 2000 dzieł, w tym: 870 obrazów, 150 akwarel i ponad 1000 rysunków i 133 szkiców listowych. Dziś jego liczne autoportrety, pejzaże, portrety i słoneczniki należą do najbardziej rozpoznawalnych i najdroższych dzieł sztuki na świecie.



Autoportret - 1889

Zapraszam Cię w wirtualną podróż do 
Van Gogh Museum w Amsterdamie gdzie możesz zobaczyć więcej prac tego artysty.




Zadanie domowe


Zainspiruj się jednym z obrazów van Gogha z cyklu "Słoneczniki". Wybierz elementy, które podobają Ci się najbardziej.  Stwórz własną wersję tego obrazu. Możesz zmienić proporcje, ilość słoneczników, dodać więcej kolorów.









Jeśli posiadasz farby spróbuj namalować obraz o bogatej fakturze w formacie A4.  Jeżeli nie posiadasz farb możesz stworzyć kolaż i łączyć ze sobą różne materiały.
Ciekawym pomysłem wprowadzającym element bogatej faktury mogłaby być również plastelina lub tłuste pastele.

Użyj materiałów dostępnych w domu.


Kochani, Możecie przesyłać do mnie etapy pracy np. w prywatnej prywatnej wiadomości na WhatsAppie lub na maila elementarzpracownia@gmail.com
Chętnie wam pomogę!




https://artsandculture.google.com/partner/van-gogh-museum

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz