piątek, 24 kwietnia 2020

24.04 Pejzaż w barwach nierzeczywistych.



FOWIZM (1905-1908)


Fowizm był kierunkiem krótkotrwałym jednakże ważnym dla sztuki początku XX wieku. Jego kolebką była Francja. Nazwa powstała zupełnie przypadkowo i niezamierzenie. Krytyk Louis Vauxcelles wszedłszy do sali wystawowej paryskiego Salonu Jesiennego w 1905 roku ujrzał „krzyczące”, jaskrawe obrazy zestawione z rzeźbą przypominającą te renesansowe. Ponoć zakrzyknął wówczas „Donatello parmi les „fauves” (Donatello wśród dzikich zwierząt). Choć pierwotnie termin nie oznaczał nic pozytywnego ("Les Fauves"  - z francuskiego dzikie bestie), okazał się celnym spostrzeżeniem i zostały nazwą kierunku.

Fowiści określani jako „dzicy” nie utworzyli jednak żadnej formalnej grupy ani programu. Łączyła ich potrzeba tworzenia obrazów żywiołowych i ekspresyjnych w wyrazie. Dla fowistów największą rolę w malarstwie odgrywał jaskrawy i czysty kolor kładziony dużymi plamami prosto z tuby. Stosowano bardzo odważne deformacje, upraszczano brutalnie formę. Zrezygnowano z perspektywy zbieżnej, światłocienia czy przejść tonalnych. Odrzucono także kolor lokalny (prawdziwy kolor przedmiotów), światło czy naturalizm. Po paroletniej przygodzie z fowizmem, każdy z młodych francuskich artystów poszedł własną drogą. Niemniej wystawa z 1905 roku odbiła się szerokim echem i wzbudziła wiele kontrowersji, niezrozumienia i dezaprobaty.


Henri Matisse (1869 -1954)



Taniec II - (1909 -1910)


Najbardziej znanym fowistą był Henri Matisse (1869-1954). Na początku swej artystycznej drogi uczy się podpatrując zarówno muzealnych mistrzów dawnych epok jak i ojców nowoczesnego malarstwa; Cézanne, van Gogha czy Gauguina. Matisse zdobył wykształcenie w paryskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowni symbolisty Moreau, jednakże wypracował swój własny styl, który stał się inspiracją przyszłych pokoleń. Matisse stosował żywe kolory, uproszczenia i deformacje, ekspresyjny kontur, oraz płaską plamę. Jego obrazy pomimo nowoczesnej formy stanowiły pochwałę dla życia, miały dostarczać widzowi przyjemnych czysto estetycznych doznań. Nie poruszał ciężkich i trudnych tematów. Stworzył własną koncepcję piękna połączonego często ze zmysłowością. 




Portret kobiety z zieloną smugą - 1905



Kobieta w kapeluszu - 1905



Czerwony pokój - 1908


Maurice Vlaminck (1876 – 1958)


Maurice Vlaminck nosił przydomek anarchisty. Współpracował w jednej pracowni z przyjacielem fowistą André Derain.
W latach 1905 -1907 malarstwo Vlamincka charakteryzowały jaskrawe, agresywne kolory oraz prawie całkowicie płasko traktowana przestrzeń. Malował pejzaże i martwe natury. W późniejszych latach pod wpływem sztuki Cézanne’a formy w jego obrazach zaczęły ulegać delikatnej geometryzacji, a paleta ściemniła się i zawęziła.



"Rozpryskiwałem na me płótna zawarte w tubach kolory i używałem tylko cynobrów, zieleni i błękitu pruskiego, by wykrzyczeć to wszystko, co chciałem powiedzieć".

Maurice de Vlaminck, 1953



Restauracja de la Machine w Bougival - 1905



Ogrodnik



Ulica w Marly - le -Roy - 1906



Niebieski dom - 1906 



André Derain (1880-1954) 


Malarstwo André Deraina ulegało licznym przemianom. Początkowo korzystał z techniki pointylistycznej. Następnie zarzucił ją na rzecz ekspresyjnie kładzionych dużych płaszczyzn koloru. Podobnie do Vlamincka nie stronił od grubej faktury, śladów pędzla czy bardzo kontrastowych zestawień kolorystycznych. Farby nakładał prosto z tuby. Nie stosował koloru lokalnego. Bruk uliczny mógł być zielony, drzewa ceglaste, ziemia różowa, a niebo żółte… W 1908 roku zbliżył się do poszukiwań kubistycznych. Po roku 1912 zainteresowała go sztuka dawna, a w latach 20-tych zaczął tworzyć klasycyzujące akty!



 Most Westminsterski - 1906



Port w Collioure - 1905



Zakręt - 1906



Doki w Londynie  - 1906


Zadanie Domowe


Wybierz zdjęcie miasta lub portu. Zmień prawdziwe kolory przedmiotów na nierzeczywiste. Drzewa mogą być niebieskie, niebo czerwone, a droga zielona...
Nie bój się eksperymentować. Stwórz ekspresyjną, "dziką" pracę. Jeśli masz farby możesz wyciskać je na karton prosto z tuby, malować palcami, całymi dłońmi, szpachelkami itp.
Uprość formy, możesz wprowadzić agresywny kontur. Używaj czystych, jaskrawych, krzyczących barw!
Wyraź swoje emocje!


Prześlij mi zdjęcie swojej pracy oraz zdjęcie, z którego korzystałeś/korzystałaś na:
elementarzpracownia@gmail.com




czwartek, 16 kwietnia 2020

17.04 Portret w stylu pop.


Pop - art


Andy Warhol, Michael Jackson, sitodruk


Pojawienie się pop-artu, najpierw w Anglii, a później w Stanach Zjednoczonych wywołało wiele oburzenia i sprzeciwu. Nowi artyści wystąpili przeciwko panującej wówczas abstrakcji. Poszukując nowych środków wyrazu, przywrócili do łask realizm. Inspiracji szukali wśród produktów społeczeństwa konsumpcyjnego.
Mimo początkowej niechęci ze strony odbiorców, pop-art zdołał sobie wywalczyć pozycję jednego z najważniejszych prądów malarskich XX wieku.


Andy Warhol, Puszka zupy Cambell's, serigrafia, 1962.




Kliknij w poniższy link i zapoznaj się z materiałem zamieszczonym na epodręczniki.pl
Rozwiąż zadania, pomogą  Ci lepiej zrozumieć na czym polegał ten kierunek.





Andy Warhol, Marilyn Monroe



Andy Warhol, Marilyn Monroe



Andy Warhol, Marilyn Monroe



Andy Warhol, Liz Taylor



Andy Warhol, John Lennon




Roy Lichtenstein, Płacząca dziewczyna



Roy Lichtenstein, W samochodzie




Roy Lichtenstein, B-Być może



Roy Lichtenstein, Pop-art


Stwórz portret swojego idola w stylu pop. Zwróć uwagę na cechy charakterystyczne portretów tego kierunku. Artyści wykorzystywali kontrastowe kolory, płaską plamę barwną. Bardzo ważny był również wyrazisty kontur, a czasami rezygnacja z koloru lokalnego (czyli prawdziwego koloru przedmiotu). 

Zainspiruj się portretami Andy'ego Warhola lub Roya Lichtensteina.

Portret możesz stworzyć w oparciu o fotografię.

Sposób nr. 1

Wydrukuj zdjęcie i pracuj na nim. Możesz na nim malować, rysować, doklejać różne elementy. Przekształć go tak by przypominał prace artystów pop.

Sposób nr. 2

Wydrukuj zdjęcie. Przymocuj je do okna (w ciągu dnia) np. taśmą malarską. Na wydruk połóż białą kartkę i odrysuj  kontury.


Sposób nr. 3

Pracuj na zdjęciu przy użyciu programu graficznego.


Powodzenia :-)

Zdjęcia przesyłaj na:
elementarzpracownia@gmail.com